SIA “Centrālā laboratorija” kā viena no pirmajām Latvijā ievieš ģenētisku analīzi Alcheimera slimības riska noteikšanai

SIA “Centrālā laboratorija” kā viena no pirmajām Latvijā ievieš ģenētisku analīzi Alcheimera slimības riska noteikšanai

Alcheimera demences riska DNS tests sniedz iespēju laikus novērtēt cilvēka ģenētisko noslieci uz Alcheimera slimības attīstību un aktīvi veikt prevenciju.

Latvijā šis izmeklējums ir jaunums, un “Centrālā laboratorija” ir viena no pirmajām laboratorijām, kas to piedāvā arī plašākai sabiedrībai. Alcheimera demence ir progresējoša centrālās nervu sistēmas slimība, kas izraisa pakāpenisku kognitīvo jeb izziņas spēju pasliktināšanos, atmiņas zudumu, uzvedības un personības izmaiņas. Visbiežāk šo slimību diagnosticē cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma, taču tā skar arī jaunākus cilvēkus. Alcheimera demences attīstību ietekmē vairāki faktori, tai skaitā vecums, dzimums un ģenētika.

Viens no Alcheimera slimības galvenajiem ģenētiskajiem riska faktoriem ir izmaiņas APOE gēnā. Šim gēnam ir trīs galvenie varianti jeb alēles – APOE2, APOE3 un APOE4. Tieši APOE4 ir visciešāk saistīts ar paaugstinātu Alcheimera slimības un arī sirds un asinsvadu slimību risku. Cilvēkiem ar vienu APOE4 kopiju risks saslimt ir aptuveni 3–4 reizes augstāks nekā vidēji populācijā, bet tiem, kuri mantojuši APOE4 no abiem vecākiem, risks pieaug pat 9–15 reizes un slimība var sākties agrākā vecumā.

APOE gēna testēšana ļauj identificēt pārmantotās alēles un atklāj, vai cilvēkam pastāv risks saslimt ar Alcheimera slimību. “APOE4 alēles esamība nav spriedums, ka cilvēkam noteikti attīstīsies Alcheimera demence, bet gan vērtīga informācija. Ja cilvēks zina savu ģenētisko risku, viņš var laikus veikt dzīvesveida korekcijas, aktīvāk uzraudzīt veselību un veikt biežākas pārbaudes citu saslimstību kontrolei. Alcheimera demences riska DNS tests īpaši ir noderīgs cilvēkiem, kuru ģimenē ir bijuši Alcheimera slimības gadījumi, kā arī tiem, kuri izjūt agrīnas kognitīvas izmaiņas,” skaidro laboratorijas vadītāja ārste Jana Osīte, norādot, ka analīzes cilvēks var veikt gan ar ārsta nosūtījumu, gan pats pēc savas iniciatīvas, nododot asinis jebkurā no “Centrālās laboratorijas” analīžu pieņemšanas punktiem.

Alcheimera demences riska DNS testam tiek izmantots asins paraugs, un īpaša sagatavošanās analīzēm nav nepieciešama.

Pateicoties jaunatklātajai Baltijā modernākajai klīniskajai laboratorijai, kuras izveidē investēti 4,2 miljoni eiro, SIA “Centrālā laboratorija” plašākus resursu var novirzīt arī jaunu un inovatīvu analīžu metožu ieviešanai, stiprinot sabiedrības piekļuvi personalizētai veselības aprūpei.

Ar Alcheimera demenci saistīto ģenētisko izmaiņu atklāšana var palīdzēt aizkavēt slimības attīstību.

Pieskies analīzēm ŠEIT!

Alcg

chat3

Cookies manager