Asins analīžu nodošana

Pacienta sagatavošana asins nodošanas procedūrai

  • Ja jāveic vispārēja asins analīze, pēdējai ēdienreizei jābūt ne vēlāk kā 1 stundu pirms asins nodošanas. 1-2 dienas pirms izmeklējuma no uztura vēlams izslēgt treknu un ceptu ēdienu, kā arī alkoholu.  Stundu pirms asins paraugu ņemšanas atturieties no smēķēšanas.

  • Nododot venozās asinis, jāizslēdz faktori, kas ietekmē rezultātus: fiziska slodze (skriešana, kāpšana pa kāpnēm), emocionālais uzbudinājums. Tāpēc pirms procedūras jums vajadzētu atpūsties uzgaidāmajā telpā 10-15 minūtes, nomierināties.

  • Stingri tukšā dūšā (pēc 12 stundu badošanās) jānodod asinis, lai noteiktu:
    kopējais holesterīns;
    ◦ ABL un ZBL holesterīni;
    ◦ triglicerīdi;
    ◦ glikoze;
    ◦ insulīns;
    ◦ C-peptīds;
    ◦ bilirubīns;
    ◦ seroloģiskie testi - sifiliss, B hepatīts;
    ◦ hormonu testi - TSH, parathormons.

    Sula, tēja, kafija, īpaši ar cukuru, arī ir pārtika, tāpēc jābūt pacietīgiem. Jūs varat izdzert 1 glāzi ūdens bez saldinātāja (ne minerālūdeni).

  • Daudzi testi ir pakļauti bioritmam, tāpēc vairākiem izmeklējumiem asinis jāņem stingri noteiktā diennakts laikā. Tātad asinis dažiem hormoniem (TSH un parathormonam), kā arī dzelzs analīzei ņem tikai līdz pulksten 10.

  • AKTH, kortizols.
    AKTH un kortizols ir stresa hormoni, tāpēc pirms asins nodošanas ir nepieciešams nomierināties un atpūsties 20 minūtes. Jebkurš stress izraisa nemotivētu šo hormonu izdalīšanos asinīs, kas novedīs pie šī rādītāja palielināšanās. Šo hormonu līmenis dienas laikā cikliski mainās, tāpēc informatīvi nodot asinis pirms plkst.9.

  • Proaktīns, makroprolaktīns.
    Menstlruālā cikla 2-3 dienā jānodod asinis no rīta, miera stāvoklī, pirms procedūras izslēdziet piena dziedzeru palpāciju.

  • Hormonālajos izmeklējumus sievietēm reproduktīvā vecumā (no apmēram 12 līdz 13 gadiem un pirms menopauzes) rezultātus ietekmē fizioloģiskie faktori, kas saistīti ar menstruālā cikla fāzi. Tāpēc, gatavojoties hormonu FSH, LH, prolaktīna, estriola, estradiola, progesterona izmeklējumam, jānorāda cikla fāze. Veicot dzimumhormonu izmeklējumus, stingri ievērojiet ārsta ieteikumus par menstruālā cikla dienu, kurā Jums jānodod asinis.

  • Pārbaudot infekcijas, jāņem vērā, ka atkarībā no infekcijas perioda un imūnsistēmas stāvokļa jebkuram pacientam var būt negatīvs rezultāts. Tomēr negatīvs rezultāts pilnībā neizslēdz infekciju. Šaubu gadījumos ieteicams veikt atkārtotu analīzi.

  • PSA (prostatas specifiskais antigēns) – Asinis jānodod pirms prostatas palpācijas, biopsijas, cistoskopijas vai katetra nomaiņas. Pēc prostatas diagnostiskām manipulācijām asinis var nodot ne ātrāk kā pēc 10 dienām.

  • Deoksipiridolīns (DPD) urīnā – 1.vai 2. rīta urīns savākts līdz plkst.10. Analīzei nepieciešams 10 ml.

Dažādas laboratorijas var izmantot dažādas pārbaudes metodes un mērvienības. Lai Jūsu rezultāti tiktu pareizi izvērtēti un rezultāti būtu pieņemami, veiciet testēšanu tajā pašā laboratorijā, tajā pašā laikā. Šādu izmeklējumu salīdzinājums būs pareizāks.

chat3