Kāpēc vīrieši biežāk ģībst asins analīzēs? 7 padomi, kā to novērst
Lai gan kopumā ģībšanas tendence ir raksturīgāka sievietēm, nododot analīzes, biežāk samaņu zaudē vīrieši. Kā to novērst, skaidro SIA “Centrālā laboratorija” laboratorijas vadītāja daktere Jana Osīte.
Kas notiek organismā ģībšanas laikā?
Ģībšana, nododot asins analīzes, ir sekas autonomās nervu sistēmas reakcijai uz stresu vai bailēm. Medicīniskā valodā to sauc par vazovagālo sinkopi: par 20–30 % samazinās sirdsdarbības ātrums, par 30–60 dzīvsudraba stabiņa iedaļām krītas asinsspiediens, līdz ar to smadzenēm pieplūst mazāk asiņu un iestājas īslaicīgs apziņas zudums. Par ģīboņa tuvošanos var liecināt sviedri, elpas trūkums, nelabums.
Kāpēc vīrieši ģībst biežāk?
Ģīboni asins analīžu nodošanas laikā piedzīvo 4–8 % pieaugušo. To, ka vīrieši zaudē samaņu biežāk, ietekmē gan fizioloģiski, gan psiholoģiski faktori. Pirmkārt, vīriešiem no dabas ir augstāks asinsspiediens, tāpēc straujš tā kritums rada spēcīgāku reakciju. Īpaši raksturīgi tas ir gara auguma slaidiem vīriešiem. Vīriešiem raksturīga arī straujāka baroreceptoru reakcija – šie receptori uztver asinsspiediena izmaiņas un sūta smadzenēm signālus par nepieciešamību regulēt sirdsdarbību un asinsvadu tonusu. Runājot par emocionāliem faktoriem, jāmin, ka vīrieši retāk atzīst bailes un slēpj tās no mediķiem. Viņi retāk apmeklē ārstniecības iestādes, tādēļ ir mazāk pielāgojušies procedūras izraisītās trauksmes pārvarēšanai.
7 padomi ģībšanas novēršanai
1. Informē mediķus
Ja esi ģībis iepriekš, noteikti informē par to māsu, kas ņems asinis. Viņa piedāvās veikt procedūru, atguļoties uz kušetes vai krēsla ar nolaižamu atzveltni.
2. Elpo dziļi
Vairākas reizes atkārtotas dziļas ieelpas, kas mijas ar dziļām izelpām, samazina par cīņu vai bēgšanas reakciju atbildīgās – simpātiskās – nervu sistēmas daļas aktivitāti un stimulē nomierināšanos veicinošās – parasimpātiskās – nervu sistēmas darbību. Ja iespējams, elpo pie atvērta loga un dari to jau uzgaidāmajā telpā pirms analīžu nodošanas.
3. Neskaties uz adatu
Novērs skatienu, kamēr māsa gatavojas un veic procedūru.
4. Nodarbini prātu
Rēķini matemātiskus uzdevumus vai centies atsaukt atmiņā kāda notikuma detaļas vai ko citu.
5. Hidratācija
Pirms procedūras padzeries 2–3 glāzes tīra ūdens pirms procedūras. Atūdeņošanās paaugstina ģībšanas risku.
6. Stabilizē cukura līmeni
Ja vien analīzes nav jānodod tukšā dūšā, pusstundu pirms parauga nodošanas apēd kādu saldu našķi, jo cukurs jeb glikoze asinīs var palīdzēt uzturēt vienmērīgu asinsspiedienu un palīdz smadzeņu darbībai.
7. Pagaidi pēc procedūras
Nesteidzies prom! Pasēdi 5-10 minūtes uzgaidāmajā telpā.
Svarīgi atcerēties!
Ģībšana nav vājuma pazīme, jo autonomās nervu sistēmas reakciju nav iespējams kontrolēt ar gribasspēku. Ja ģībšana tavā dzīvē ir bieža parādība, tad gan jāvēršas pie ārsta, lai izslēgtu citus samaņas zaudēšanas cēloņus.